Wycena nieruchomości komercyjnych
Wycena nieruchomości komercyjnych, w szczególności lokali użytkowych (biurowych, handlowych, usługowych) budynków biurowych, obiektów przemysłowych, magazynów, szpitali, hoteli, inwestycji deweloperskich, stacji benzynowych itp. Wykonujemy również ekspertyzy i opinie na indywidualne potrzeby inwestorów. Wyceny nieruchomości komercyjnych wykonywane są m.in. na potrzeby:
- zabezpieczenia wierzytelności kredytodawcy (kredytowych)
- określenia ceny kupna-sprzedaży
- negocjacji ceny
- dla celów podatkowych i księgowych
- wniesienia aportów
- oceny efektywności zamierzeń inwestycyjnych
Wycena nieruchomości komercyjnych i lokali wykonywana jest na terenie Warszawy, Ząbek, Wołowina, Zielonki i okolicznych powiatów, ale także całej Polski.
Wycena nieruchomości komercyjnych dokonywana jest również na potrzeby postępowań sądowych i administracyjnych.
Dokumenty niezbędne do wyceny – wycena nieruchomości komercyjnych
Poniżej przedstawiamy listę dokumentów, które mogą być wymagane do wyceny i sporządzenia operatu szacunkowego. W przypadku wyceny nieruchomości komercyjnych rzeczoznawca w każdym przypadku indywidualnie określa dokumenty niezbędne do wyceny. Przykłady dokumentów podano poniżej. W zależności od celu i zakresu wyceny, oraz stanu prawnego, rzeczoznawca może wymagać dodatkowych nie wymienionych poniżej.
- wypis i wyrys z rejestru gruntów i budynków
- mapa ewidencyjna lub zasadnicza
- wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, lub decyzja o warunkach zabudowy
- numer księgi wieczystej
- pozwolenie na budowę
- pozwolenie na użytkowanie lub potwierdzenie zgłoszenia budynku do użytkowania
- fragment projektu technicznego zawierający ogólną charakterystykę budynku wraz z parametrami technicznymi oraz rzutami poszczególnych kondygnacji
- kosztorys budowlany w przypadku budowy, rozbudowy lub modernizacji
- akt notarialny, lub inny dokument potwierdzający tytuł prawny do nieruchomości
- przedwstępna umowa kupna-sprzedaży (jeżeli była zawarta)
- dokumenty potwierdzające aktualne przychody na nieruchomości (np. zawarte umowy najmu)
- dokumenty potwierdzające wydatki operacyjne(podatek od nieruchomości, opłaty z tytułu użytkowania wieczystego gruntu, ubezpieczenie, zarządzanie nieruchomością, nakłady na konserwację i naprawy bieżące, ochrona nieruchomości).
- inne mające wpływ na określenie stanu prawnego nieruchomości m.in. decyzje administracyjne, orzeczenia sądu, itp.
W przypadku, gdy zamawiający nie będzie dysponował niezbędnymi dokumentami, ich zgromadzenie można powierzyć rzeczoznawcy.
Gdzie uzyskać dokumenty – wycena nieruchomości komercyjnych
- wypisy z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy – we właściwym Urzędzie Miasta lub w Urzędzie Gminy
- wypisy i wyrysy z rejestru gruntów i budynków – we właściwym Urzędzie Miasta (na prawach powiatu) lub Starostwie Powiatowym
- mapy ewidencyjne lub zasadnicze – we właściwym Urzędzie Miasta (na prawach powiatu) lub Starostwie Powiatowym
- zaświadczenie ze Spółdzielni Mieszkaniowej – we właściwym Zarządzie Spółdzielni Mieszkaniowej
- pozostałe, m.in. akt notarialny, decyzje administracyjne, pozwolenia na budowę lub użytkowanie, projekty techniczne itp. z reguły są w posiadaniu właściciela.
Zapraszamy do skorzystania z oferty wyceny nieruchomości i lokali użytkowych w Warszawie, Wołominie, Ząbkach, Zielonce, a także innych miastach Polski.